alic.gen.tr https://www.alic.gen.tr Alıç, Alıç Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, alic.gen.tr Wed, 30 Nov 2016 00:00:00 +0000 Sat, 24 Aug 2019 00:00:00 +0000 60 Alıç Sirkesi https://www.alic.gen.tr/alic-sirkesi.html Mon, 03 Dec 2018 09:09:24 +0000 Alıç Sirkesi, alıç meyvesinden elde edilen doğal ve çok faydalı bir sirkedir. Sağlık açısından çok faydalı olan bu sirkeyi gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Alıç sirkesini evde hazırlamak da mümkünd
Alıç Sirkesi, alıç meyvesinden elde edilen doğal ve çok faydalı bir sirkedir. Sağlık açısından çok faydalı olan bu sirkeyi gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Alıç sirkesini evde hazırlamak da mümkündür. Sizin için evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir tarif paylaştık.

Alıç Sirkesi Malzemeler 
 • 1 kg Alıç meyvesi
 • 2 Kahve fincanı toz şeker
 • 2 Adet Trabzon hurması
 •  2 Çay kaşığı tuz
 • 1 kg kadar içme suyu
Alıç Sirkesi Yapımı: Kavanozun içine doğranmış temizlenmiş alıç meyvelerini ve iki adet hurmayı koyuyoruz. Daha sonra üzerine şekeri ve tuzu ilave ediyoruz. Son olarak ta suyu ekliyoruz ve kavanozun ağzını ( tülbent veya poşet ile ) sıkı bir şekilde kapatıyoruz. Hazırlamış olduğumuz bu karışımı 10-15 gün kadar karanlık bir odada muhafaza ediyoruz. 10-15 gün sonra kavanozun ağzını açarak tadına bakıp olup olmadığını anlayabiliriz. Kıvama gelen doğal ev yapımı sirkeyi süzerek şişelere doldurabilirsiniz. Yemeklerinizde ve salatalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Alıç Sirkesi Faydaları 
 • Tansiyonu dengeler
 • Kalpteki ritim bozukluklarını düzenler ve kalp kaslarını kuvvetlendirir.
 • Sinir sistemi hastalıklarına iyi gelir ve yatıştırıcı özelliği vardır.
 • Panik atak rahatsızlığına karşı tüketilir.
 • Damar sertliği giderici özelliği vardır.
 • Şeker hastaları için faydalıdır.
 • Kolesterol düşürücü özelliğe sahiptir.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Yağ yakıcı özelliğe sahip olduğundan dolayı zayıflamaya yardımcıdır.
]]>
Alıç Yaprağı https://www.alic.gen.tr/alic-yapragi.html Tue, 04 Dec 2018 08:14:37 +0000 Alıç Yaprağı, alıç, Sonbahar meyvesi olan, dikenli dallara sahip  bir ağaçtır. On metreye kadar yükselebilir. Yuvarlak bir görünümü olan alıç, kırmızı, sarı, beyaz, yeşil, pembe renklerinde olur. Tadı da renklerine Alıç Yaprağı, alıç, Sonbahar meyvesi olan, dikenli dallara sahip  bir ağaçtır. On metreye kadar yükselebilir. Yuvarlak bir görünümü olan alıç, kırmızı, sarı, beyaz, yeşil, pembe renklerinde olur. Tadı da renklerine göre değişir. Ormanlık, su yatağı kenarları ve çalılıklarda yetişir. Sağlık açısından çok faydalı olan alıcın yaprağı da çok faydalıdır. Özellikle bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kalp hastalıklarında etkili olan alıç çayı kalp hastalarına önerilmektedir.

Alıç Yaprağı Faydaları
 • Stres ve uykusuzluğa çok iyi gelir.
 • Baş ağrısı olan özellikle migren hastalığı olan hastalara önerilmektedir.
 • Tıkanmış damarların açılmasına yardımcı olur.
 • Kan dolaşımında oldukça etkilidir.
 • Kalp krizi riskini azaltan bir bitkidir.
 • Sinir sisteminde yatıştırıcı özelliğe sahiptir.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Mideyi rahatlatır ve bulantıya iyi gelir.
Alıç Yaprağı çay tarifi
 • Kurutulmuş alıç  yaprağı ve yemişleri
 • Yeteri kadar su
 • Yarım limon
Kaynamakta olan suya alıç yapraklarını ve yemişleri atıktan sonra on beş dakika kadar dinlendiriniz. Dinlenmiş olan bu çayı süzdükten sonra içerisine limon sıkınız ve günde iki üç bardak taze ve sıcak bir şekilde tüketiniz. İçerisinde bulunan maddelerin vücutta birikme, zehirlenme ve alışkanlık yapma gibi durumları bulunmadığından dolayı rahatlıkla uzun süreli kullanıma uygundur.
]]>
Alıç Marmelatı https://www.alic.gen.tr/alic-marmelati.html Tue, 04 Dec 2018 17:12:30 +0000 Alıç Marmelatı, Alıç meyvesi pembe beyaz renkli çiçekler açan dikenli bir ağaçtan olan bir meyvedir. Alıç meyvesi yabani bir meyve olarak bilinir alıç meyvesi özellikle kırmızı yada sarı renkli olmaktadır. Alıc
Alıç Marmelatı, Alıç meyvesi pembe beyaz renkli çiçekler açan dikenli bir ağaçtan olan bir meyvedir. Alıç meyvesi yabani bir meyve olarak bilinir alıç meyvesi özellikle kırmızı yada sarı renkli olmaktadır. Alıcın mayhoş bir tadı vardır. Bazı kesimlerde alıç muşmula olarak da bilinir alıç meyvesinin özellikle C vitamini başta olmak üzere çeşitli vitaminler içerdiği de bilinir.  İnsan sağlığı içinde çok faydalı bir meyvedir alıcın tansiyon düşürücü özelliği, uyku getirici, kolesterolü düşürdüğü, ishali kestiği ayrıca damar sertliğine de iyi geldiği bilinmektedir. Alıç marmelatı uzun süre kullanılabilen bir marmelattır. Alıç sayesinde kan damarlarda daha rahat pompalanır kanın pompalanmasını ve çok rahat dolaşmasını sağlayan bir özelliğininde olduğu bilinmektedir.  Ayrıca kalp krizi riskini azaltır ve tedavi edici özelliği de bulunur. Şimdi sizlere alıç marmelatı için gerekli olan malzemeler ve alıç marmelatının nasıl yapıldığından bahsedeceğim.

Alıç marmelatı için gerekli olan malzemeler 
 • 750 Gram alıç 
 • 3 Su bardağı ılık su
 • 1 Tatlı kaşığı limon suyu
 • 3 Su bardağı toz şeker
 • Üzeri için badem 
Alıç marmelatı Yapılışı

Öncelikle alıç marmelatı yapmak istediğinizde almış olduğunuz alıçları güzelce temizleyin temizlenen alıçları büyükçe bir tencere içerisine alın ve tencere içerisine suyu ilave edin harlı ateşte yaklaşık 20 dakika kadar pişirin. Daha sonra kısık ateşte kaynayan alıç marmelatını küçük delikleri olan süzgeç içerisine dökün ve avuç içiyle alıçları süzgeçten geçirin. Süzgeçten geçirmiş olduğunuz alıç marmelatını yeniden kaynatmak için büyük bir tencereye alın tencere içerisinde toz şekeri ilave ederek kısık ateşte alıç ve şeker koyulaşana kadar karıştırarak pişirin daha sonra pişen alıç ve şeker üzerine limon suyunu da ilave edin. Daha tekrar bir müddet karıştırarak tekrar kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan indirin ve bir kenara soğumaya bırakın. Daha sonra soğuyan alıç marmelatını hazırlamış olduğunuz kahvaltı tabağınıza yeteri kadar alın geriye kalan alıç marmelatını bir kavanoza koyarak ağzını sıkıca kapatarak buzdolabında saklayın. Afiyet olsun
]]>
Alıç Otu https://www.alic.gen.tr/alic-otu.html Wed, 05 Dec 2018 12:10:48 +0000 Alıç otu, eski yıllardan günümüze kadar doğal tedavi yöntemi olarak kullanılan alıç otu, dağlık ve kırsal bölgelerde çalı aralarında veya ormanlık alanlarda doğal olarak yetişmektedir. Eski muşmula ve yemişen oto o Alıç otu, eski yıllardan günümüze kadar doğal tedavi yöntemi olarak kullanılan alıç otu, dağlık ve kırsal bölgelerde çalı aralarında veya ormanlık alanlarda doğal olarak yetişmektedir. Eski muşmula ve yemişen oto olarak da bilinen bu ot, çiçekli ve meyveli bir ottur. Aynı zamanda 10 metre uzunluğuna kadar ulaşabilir. Pembe veya beyaz çiçek açan, meyveleri yenilebilen bu ot aynı zamanda evlerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Alıç otunun yaprakları ve meyveleri birçok hastalık açısından oldukça faydalıdır. Halk arasında kullanımı oldukça yaygın kullanılmaktadır. İçeriğinde bol miktarda C vitamini tanen, triperten türevleri, flovon türevleri, oligomerler içeren bu şifalı ot ülkemizde Güney ve Batı Anadolu Bölgesinde oldukça sık yetişmektedir. Meyveleri 6 -10 mm büyüklüğünde kırmızı renge sahiptir. Biraz ekşimsi tada sahip olan meyveleri yenilebilir. Olgunluğa ulaştığında koyu kırmızı ve sarı renge dönüşen meyveleri oldukça lezzetlidir.

Alıç otu kullanımı

Alıç otu, yaprağı, çiçeği ve meyvesi ayrı ayrı kullanılan bir bitkidir. Çiçeğinden yapılan çay bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Alıç otundan hazırlanacak çay, kaynatılmış bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı ilave edilip 10 dakika dinlendirildikten sonra süzülerek sade ya da bal ile tatlandırılarak günde 2-3 bardak içilebilir. Lapa haline getirilmiş hali vücutta oluşan şişlikleri gidermek için de kullanılmaktadır.

Alıç otu faydaları
 • Kan dolaşımını arttırıcı ve damar genişletme özelliğinden dolayı kronik hale gelmiş baş ağrısı şikayetlerinde çok faydalıdır.
 • Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkiye sahiptir ve bu sayede yorgunluk ve stresin giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Eski yıllardan itibaren kalp rahatsızlıklarına karşı kullanılan alıç otu içerisinde yer alan antioksidan sayesinde damarları ve kasları rahatlatmaktadır. Bu durumda asteroskleroz, konjestif kalp yetmezliği, anjin ve tansiyon sorunu olan kişilerde kalp krizi riskini azaltmaktadır.
 • Alıç otu kan dolaşımını arttırmaktadır ve bu sayede organlara daha çok oksijen gitmektedir bu özelliğinden dolayı kan dolaşımından kaynaklanan el ve ayaklarda üşüme sorunu yaşayan kişiler için oldukça yararlıdır.
 • Doğru yapılan beslenme programı ve egzersizlerle beraber alıç otun doğru olarak kullanılması felç ve damar tıkanıklığından kaynaklanan bir çok rahatsızlığın tedavisine destek sağlamaktadır.
 • Eklemlerde meydana gelecek kireçlenmelerin önüne geçmektedir.
 • Yüksek tansiyon sorunu olan kişilerin tansiyonunun normal seviyeye düşmesine yardımcı olmaktadır.
 • İçerisinde yer alan bileşikler kolesterolün düşürülmesini sağlamaktadır.
 • İshal kesme özelliğine sahiptir ve bu sayede bağırsak fonksiyonlarının düzenlemesine yardımcı olmaktadır.
Alıç otu zararları

Alıç otunun zararları ile ilgili çok ciddi bir yan etki bulunmamaktadır. Ancak bazı insanlarda baş dönmesi, çarpıntı, kaşıntı, mide bulantısı ve kusma gibi birtakım yan etkiler görülebilmektedir. Emzirme ve hamilelik döneminde alıç otunun kullanılması önerilmez. Aynı zamanda alıç otu, yüksek tansiyon ve kan inceltici ilaçlar ile beraber kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü içerisinde bulunan bazı maddeler bu ilaçların etkisini ortadan kaldırabilmektedir. Bu nedenle düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin alıç otunu kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmaları gerekir.
  ]]>
  Alıç Kurusu https://www.alic.gen.tr/alic-kurusu.html Thu, 06 Dec 2018 08:52:58 +0000 Alıç Kurusu, Alıç kurusu, gülgillerden bir ağaçtır. Alıç kurusu, alıç ağacının çiçekleri, kabukları, yaprakları ve meyveleri kurtularak elde edilmektedir. Alıç kurusu, alıç ağacının içerisinde, triterpenoit, saponin Alıç Kurusu, Alıç kurusu, gülgillerden bir ağaçtır. Alıç kurusu, alıç ağacının çiçekleri, kabukları, yaprakları ve meyveleri kurtularak elde edilmektedir. Alıç kurusu, alıç ağacının içerisinde, triterpenoit, saponinler, aminler, flavonlar,  C vitamini, glikozitler, mangenez bulunmaktadır. Alıç kurusu, alıç ağacı Anadolu ve Avrupa'da yetişmektedir. Alıç kurusu, alıç ağacının boyu on metre kadar uzayabilmektedir. Alıç kurusu, alıç meyveleri bir, iki santimetre çapında kırmızı-siyah, koyu kırmızı, portakal ve kırmızı renklerinde olabilmektedir. Alıç kurusu, alıç meyvelerinde bir, beş adet arasında çekirdek bulunmaktadır. Alıç kurusu, alıç çiçekleri beyaz ve pembe renklidir. Alıç kurusu, alıç çiçeği ve yaprağı birlikte kurutarak kullanılmalıdır. Bu şekilde daha etkili olmaktadır. Alıç kurusu, alıç çiçeği yada yaprağı tek başına kurutulduğu zaman etkisizdir. Alıç kurusunun, kullanılmaması gereken bir durum söz konusu değildir. Alıç kurusunun yan etkileri yoktur. 

  Alıç Kurusu Kullanıldığı Yerler
   
  Kardiyotonik, vazodilatör, trigliserit, antihipertansif, antispozmodik, hipnotik, antilipemik ve antifebril olarak kullanılabilmektedir. Kalp yetmezliği, yaşlılık, kalp kasının beslenmesi, kanın damarlarda daha kolay dolaşmasının sağlanması için kullanılabilmektedir. 

  Alıç Kurusu Kullanım Şekli

  Bir çay kaşığı öğütülmüş alıç yaprakğı-çiçeği karışımı bir fincan kaynar suya konur. Fincanın ağzı kapatılır arada karıştırarak yirmi dakika demlenmesi için beklenir. Her defasında taze hazırlanmalıdır. Günlük kullanım miktarı iki, beş gramdır. Alıç kurusunun, uzun süreli kullanımlarında sakınca yoktur. Altı haftadan daha uzun süre kullanımlarda kalple ilgili şikayetler devam ediyorsa, herhangi bir rahatlama yoksa, bacaklarda su toplanması, şişme oluyorsa, kalp civarında kollara, karnın üst kısmına ve boyuna yayılan ağrı, nefes darlığı ve solunumu zorluğu oluyorsa hemen hekime başvurulmalıdır.

  Alıç Çiçek Ve Yaprakları Nasıl Kurutulur

  Alıç çiçekleri tamamen açılmadan toplanıp kurutulmalıdır. Alıç çiçek ve yapraklarının eşit oranda karıştırılarak kurutulması en uygun, etkili olan kurutma şeklidir. Alıç çiçek ve yapraklarının gölgede kurutulması gerekmektedir. Alıç ağacının, yaprak ve çiçekleri otuz sekiz santigrat derecenin üzerinde bir sıcaklıkta kurutulursa çiçeklerin birleşimindeki eterik yağlar bozulacağı için gölge olan bir yerde kurutulmalıdır. Alıç ağacının en faydalı olan kısmı yaprak ve çiçekleri olduğu için asla güneşte kurutulmamalıdır. Mutlaka gölgede kurutulması gerekmektedir. Alıç ağacının yaprak ve çiçekleri beş günde kuruyor ise iki gün daha kurumada bırakmak sakıncalıdır. Çünkü bileşiminde bulunan eterik yağları kaybetmekte ve kalitesi düşmektedir. Alıç ağacının, sadece bitki kökleri güneş'te kurutulabilir. Kökleri kurutulduktan sonra da kurur kurumaz hemen paketlenip depolanmalıdır. Alıç ağacının, çiçek ve yaprakları kurutulduktan sonra kesinlikle açıkta bırakılmamalıdır. Çünkü etkisi azalır ve kalitesi zayıflar.

  Alıç Meyveleri Ve Kabuğu Nasıl Kurutur

   Alıç ağacının kabukları ve meyveleri sonbaharda kurutulmalıdır. Kurutulan meyveler ve kabuklar toz haline getirilir. Sonrasında kaynatılarak faydalanılır. Sağlıklı günler.
  ]]>
  Alıç Çiçeği https://www.alic.gen.tr/alic-cicegi.html Thu, 06 Dec 2018 18:49:10 +0000 Alıç Çiçeği, Alıç çiçeği 2-5 metre yükseklikte, Nisan–Mayıs aylarında açan, orman ve yol kenarlarında rastlanan, koyu sarı veya esmer kırmızı meyveleri olan çalıya benzeyen bir ağaçta açan çiçeklerdir. Birçok Alıç Çiçeği, Alıç çiçeği 2-5 metre yükseklikte, Nisan–Mayıs aylarında açan, orman ve yol kenarlarında rastlanan, koyu sarı veya esmer kırmızı meyveleri olan çalıya benzeyen bir ağaçta açan çiçeklerdir. Birçok alıç türü ülkemizde Batı ve Güney Anadolu ağırlıkta olmak üzere çeşitli bölgelere dağılmıştır.

  Alıç ağacının diğer isimleri: Alıç, Haziran, Yemişen, Akdiken, kalp Gülü, erderan, ekşi muşmula, geviş, beyaz diken, geyik dikeni, kuş yemişi gibi isimlerle de bilinmektedir.

  Alıç Çiçeğinin Faydaları: Alıç çiçeği yüksek tansiyonda kan basıncını düzenlemek için Alıç çiçekleri, gökçe, papatya ve kedi otu kökü eşit miktarlarda karıştırılarak bu karışımdan iki çay kaşığı, bir bardak kaynamış suya atılarak bir gün bekletiniz. Bu şekilde hazırlanan çay, sabah akşam birer bardak içilir. 

  Çarpıntı için iki kısım kedi otu kökü: iki kısım oğul otu, üç kısım alıç çiçeği ve üç kısım müge kurutulmuş olarak karıştırılır. Bu karışımdan iki çay kaşığı bir bardak kaynamış suya atılır, 20 dakika bekletilir. Bu şekilde hazırlanan çay günde iki defa içilir. Alıç bitkisinin söz konusu etkilerin görülebilmesi için uzun süreli ve devamlı kullanmak gerekmektedir. 

  Kalp kaslarını kuvvetlendirmesi için:  Alıç çiçeğinin suyu çıkarıp kaynatılır şeker ile birlikte içilirse anında baş ağrısını kesmektedir.

  Diğer faydaları: Lapa haline getirilir ve şişliğin üzerine konursa şişliği indirir. Sevda ve balgamdan  mütevellit hastalıklara şifa verir. Erkekliği kuvvetlendirir. Şehveti açar, Safranın çoğalmasını önler, mideyi kuvvetlendirir.

  Alıç çiçeği nasıl kullanılır: Alıç çiçekleri tamamen açmadan toplanır ve kurutulur daha sonra alıç ağacının meyveleri ve kabukları son bahar aylarında toplanıp kurutulur ve yukarıdaki rahatsızlıklardan herhangi birisi olan kişiler anlatıldığı gibi çaylarını hazırlayıp uygular.
  ]]>
  Alıç Dalının Faydaları https://www.alic.gen.tr/alic-dalinin-faydalari.html Thu, 06 Dec 2018 19:54:29 +0000 Alıç dalının faydaları, alıç 10 metre kadar uzayan, dikenli, pembe ve beyaz çiçekli bir ağaçtır. Alıç daha çok yabani bir bitkidir. Meyveleri  6-10 mm çapındadır ve esmer yada kırmızı renkte bulunur. Alıcın tatla Alıç dalının faydaları, alıç 10 metre kadar uzayan, dikenli, pembe ve beyaz çiçekli bir ağaçtır. Alıç daha çok yabani bir bitkidir. Meyveleri  6-10 mm çapındadır ve esmer yada kırmızı renkte bulunur. Alıcın tatları ekşidir. Yemişen, barut ağacı gibi isimler ile de anılmaktadır. Alıç meyvesi tam bir C vitamini deposudur. Alıç bitkisinde antioksidan özelliği taşıyan flavon türevleri bulunmaktadır. Evlerde süs bitkisi olarak da yetişen alıç, yuvarlak görünümlüdür. Alıç yaprakları ile yapılan bitki çayı, özellikle de kalp sağlığı açısından oldukça yarayışlıdır.

  Alıç Dalının Faydaları
  • Eklem kireçlenmesinin önüne geçer ve kalp kaslarını güçlendirir.
  • İçerdiği C vitamini sayesinde, kalp ve damar tıkanıklığında yararlıdır.
  • Kalp atışlarını düzenler, çarpıntıyı giderek kalp krizini önler.
  • Göğüs ağrılarını dinlendirir.
  • Mideyi kuvvetlendirir ve şiddetli kusmaların önüne geçer.
  • Spazm gidermede etkin rol oynamaktadır. İdrar sökücü olarak kullanılmaktadır.
  • Kalbe giden damarları genişleterek kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır. Böylelikle dolaşımın düzene girmesinde yardımcıdır.
  • Sinirler üzerinde yatıştırıcı etkiye sahip olması ile sinirler üzerinde yatıştırıcı özelliği ile sinirsel çarpıntıları ve sinir bozukluklarını önler.
  • Beyni de olumlu etkileyerek, hafızanın güçlenmesine yardımcıdır.
  • Oluşabilecek yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkilidir.
  • Uyku problemlerini ortadan kaldırır.
  • Alıç bitkisinin içinde bulunan bileşenler kolesterolü düzenler ve damarlardaki plaket oluşumunu azaltmada etkilidir.
  • Alıç bitkisinin dalından, çiçeklerinden ve yapraklarından hazırlanan bitkisel ilaçlar en çok şifa veren bitki çeşitlerindendir.
  Görüldüğü üzere alıç bitkisinin çiçeklerinden, dalından ve yapraklarından oldukça faydalanılmaktadır. Bitkinin düzenli kullanılması halinde kişide gereken faydalar sağlanmaktadır. Vücutta kabızlık etkisi göstermemeye ve idrar sökmede etkilidir. Vücutta herhangi bir birikim olmadığından ve herhangi bir alışkanlığa sebep olmadığı için uzun süre kullanılmasında bir sakıncası yoktur. En az 3 haftalık kullanımdan sonra, damar ve kalp problemlerinde bir yarar görülebilir. Alıç dalı bitkisi kalbin oksijenle ve kan ile beslenmesini sağlamaktadır.

  Ayrıca alıç dalı ve bitkisinin lapası yapılıp şiş olan bölgeye konulduğunda o bölgenin şişliğini alır. Balgama ve sevdadan dolayı ortaya çıkan hastalıklara da iyi gelmektedir.  Safranın çoğalmasını önlemektedir. Kalbe ve mideyi kuvvetlendirir. Alıç bitkisinin ve dalının suyu çıkarılıp şeker ile birlikte içilirse, baş ağrılarını da giderici özellik gösterir. Yine aynı zamanda yüksek tansiyonu düşürür ve asabiliği, sinir bozukluklarını önler.
  ]]>
  Alıç Ağacı https://www.alic.gen.tr/alic-agaci.html Fri, 07 Dec 2018 12:55:30 +0000 Alıç ağacı, yaklaşık olarak 6-12 metre arasında bir boya sahiptirler. Alıç ağacının çiçekleri pembe ve beyaz şeklinde iki farklı renkte ve dikenli olan alıç ağacı türü  genellikle yabani doğada kendi kendine yet Alıç ağacı, yaklaşık olarak 6-12 metre arasında bir boya sahiptirler. Alıç ağacının çiçekleri pembe ve beyaz şeklinde iki farklı renkte ve dikenli olan alıç ağacı türü  genellikle yabani doğada kendi kendine yetişir. Alıç ağacının meyveleri muşmula ile benzerlikler gösterirken alıç ağacının meyveleri kırmızı, turuncu veya sarı renkli olur. Mayhoş bir tadı olan alıç ekşimsi muşmula diye de halk arasında bilinir. Özellikle içeriğinde başta C vitamini olmak üzere farklı bir sürü vitamin ve faydalı maddeler bulundurur.

  Alıç Ağacı Meyvesinin Faydaları ise;

  • Alıç ağacının meyvesi kalp ve damar sağlığı için önemli, şifalı bir meyvedir. Kalp damarlarını genişleterek kanın vücutta daha iyi pompalanmasını ve daha sakin bir kan dolaşımını sağlayarak kalbin sıkışmasını engeller.
  • Kalbi kuvvetlendirici etkisi ile damar sertliğine de karşı korumasını sağlar.
  • Kalp krizi riskinde de azalma sağlar.
  • Alıç meyvesi nabzı düzenlediği gibi düzensiz kalp atışlarına karşı da koruma sağlar.
  • Sinirli kişilerde siniri yatıştırma etkisi vardır. Bu sebeple sinir bozukluğuna sahip ve sinir çarpıntıları gidermeye de yardımcı olur.
  • Beyine daha fazla kan pompalanarak sağlıklı çalışması sağlanır.
  • Uykusuzluk çekenler kullandığı zaman sorunun geçmesine yardımcı olur.
  • Yüksek tansiyonu düşürür.
  • Mideyi güçlendirir.
  • Spazmları çözer ve idrar söktürücü özelliği vardır.
  • Cinsel gücü arttırır.

  Alıç Ağacı Faydalanma

  Alıç ağacının yaprağından, çiçeğinden ve meyvesinden yararlanıldığı gibi alıç çiçeği ile de hazırlanan alıç çayı ve alıç meyvesi kalp krizi geçirme olasılığını azaltırken krizden sonra iyileşme safhasını da hızlandırıp, kolaylaştırır. Lapa haline getirerek şişliğin üstüne konduğu zaman etkisini gösterir. Suyu ile şerbet hazırlanarak içildiği zaman baş ağrısını da giderir. Bağımlılık yapan maddeler içermediği zararlı bir madde olmadığı için uzun süreli tüketilebilir. Etkilerisini göstermesi için düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. 

  ]]>
  Alıç Bitkisi https://www.alic.gen.tr/alic-bitkisi.html Sat, 08 Dec 2018 08:28:22 +0000 Alıç Bitkisi, gülgiller familyasından ağaç türleri arasında yer aldığı kabul edilen alıç bitkisi; Kuzey Amerika, Avrupa ve Kuzey Asya' ya ait bir bitkidir. Dünya'nın pek çok yerinde yetişebilen alıç bitkisi, Türkiye'nin Ba Alıç Bitkisi, gülgiller familyasından ağaç türleri arasında yer aldığı kabul edilen alıç bitkisi; Kuzey Amerika, Avrupa ve Kuzey Asya' ya ait bir bitkidir. Dünya'nın pek çok yerinde yetişebilen alıç bitkisi, Türkiye'nin Batı ve Güney Anadolu bölgelerinde daha yaygın yetiştirilmektedir. Barutağacı, Yemişen, Ekşimuşmula ve Akdiken gibi farklı isimlerle de bilinen alıç, 10 metreye kadar uzayabilen dikenleri olan bir bitkidir. Pembemsi çiçekleri vardır. Şekli yuvarlak, esmer, beyaz, sarı ve kırmızı renkte meyve verir ve bu meyveler göründüğü renge göre çeşitli tadlara sahiptir. 

  Orman, dağlık ve kır bölgelerinde yetişmeyi seven alıç bitkisi; bahar aylarında çiçek açan, yabani bir Sonbahar meyvesidir. Meyvelerinde yüksek oranda C vitamini bulunur. Ayrıca bünyesinde barındırdığı; aminler, flovanlar ve Triterpenoid soponinler sayesinde damar ve kalp hastalıkları başta olmak üzere, birçok rahatsızlığa iyi geldiği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ev ve ofislerde süs bitkisi olarak da kullanılan alıç bitkisi; Sonbaharın değerini bize anlatan şifa kaynağı denilecek türde bir bitkidir. Hatta uzun yıllar boyunca çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinen alıç bitkisinden genç- yaşlı sağlığına önem veren herkesin faydalanması gerekmektedir.

  Alıç Bitkisi Faydaları:

  Alternatif tıbbın biz insanlara ikram ettiği şifa kaynaklarından biri olan alıç bitkisi; sağlık açısından bize yardımı dokunan önemli bitkilerinden sadece birisidir. Fakat, nelere iyi geldiğini ve nasıl kullanılması gerektiği iyi bilmek gereklidir. Bu sayede olumlu sonuçlara ulaşmak mümkündür. Bilinen herhangi bir zararı ve yan etkisi bulunmayan alıç bitkisinin; yaprağı, meyvesi ve çiçeği kullanılabilmektedir. Örneğin; çiçeğinden yapacağınız alıç çayın, kalp krizi ihtimalini azaltmada ve kalp krizi sonrası toparlanmanızda size yardımı çok fazladır.

  • Göğüs ağrıları, kalp yetmezliği ve kalpte ritim bozukluğu olanlarda bir numaralı bitkisel destekli reçetedir. Damarları açarak kan dolaşımını hızlandırır.
  • Kuvvetli bir antioksidan olan alıç bitkisi; sindirim sistemi ve cilt problemlerinde oldukça etkilidir. 
  • Hafızanın güçlenmesinde de büyük rol oynayan alıç, beyin için de faydalıdır.
  • Vücuttaki sıvı birikiminin dışkılanmasını sağlayan güçlü bir idrar söktürücüdür.
  • Mideyi rahatlatır ve kusma sorunu yaşayanlarda kusmayı durdurur.
  • İshali keser. Bu yüzden fazla tüketildiğinde kabıza neden olabilir.
  • Yemişleri ve yaprakları ile hazırlayacağınız çayı; tansiyonu düşürür, sinir sistemini yatıştır ve migren gibi baş ağrısı çeken hastalara yararlı olur.
  • Bağırsak enfeksiyonları tedavisinde oldukça etkilidir.
  • Uyku düzensizliği yaşayanlarda, kandaki yağ oranını (kolesterol) düşürmede kullanılabilir.
  • Menopoz döneminde yaşanan ateş basması şikayetine de çok iyi gelen bir yemiştir.
  Not: İçerdiği maddelerin bağımlılık yapma veya zehirleme gibi özelliği bulunmadığından uzun süre kullanımında sakınca yoktur. Hatta olumlu etkileri 1- 2 hafta sonra ortaya çıkmaktadır.
  ]]>
  Alıç Hapı https://www.alic.gen.tr/alic-hapi.html Sun, 09 Dec 2018 02:43:48 +0000 Alıç Hapı, Alıç meyvesi kalp damarlarındaki kan akımını artırarak, kalp krizi riskini önler ve tıkalı damarları açma özelliğine sahip bir meyvedir. Alıcın kalp sağlığı üzerine olumlu etkisi pek çok doktor Alıç Hapı, Alıç meyvesi kalp damarlarındaki kan akımını artırarak, kalp krizi riskini önler ve tıkalı damarları açma özelliğine sahip bir meyvedir. Alıcın kalp sağlığı üzerine olumlu etkisi pek çok doktor ve araştırmacılar tarafından kabul edilmiştir. Alıç çok eski dönemlerden beri, 19.yy'dan bu yana Avrupa Ve Amerika'da tedavi için kullanılmıştır. Özellikle kronik kalp yetersizliği tedavisinde Almanya'da da kullanılan bir meyvedir. Alıç ülkemizde Karadeniz ve Marmara bölgeleri başta olmak üzere Hatay, Gaziantep ve Ankara dolaylarında yetişmektedir. O kadar kıymetli bir meyvedir ki yaprağından, çiçeklerinden ve meyvesinden fayda sağlanmaktadır. 

  Alıç hapı nedir ne için kullanılır

  Artık gelişen şehirleşme ve küreselleşme ile birlikte, şifalı bitkileri kolayca bulabilmek zor olduğundan kapsül ve tabletlerle şifa yolu tercih edilmektedir. Tabi ki bu durumda da kesinlikle bilinen firmaların ürettiği tabletler önem taşımaktadır. Sağlığınız riske atacak kadar basit değildir. Alıç hapı da bu tabletlerden bir tanesidir.

  Alıçta insan vücudunda olumlu etkiler oluşturan faydalı mineral ve bileşikler bulunmaktadır. Bu bileşiklerden en önemlileri flavonidler, proantosyanidin, quersetin, ve saponinlerdir. Yapılan pek çok klinik çalışmaya göre, alıç hapı ekstreleri oldukça etkili bir kalp ve kalp kası koruyucusudur. Orta dereceli kalp yetmezliğinde alıç hapının tedavi edici boyutu, tıpta kullanılan ilaçlar kadar etkilidir. Tabi ki burada en önemli olan şey doktorunuzun size vermiş olduğu ilaçları aksatmadan kullanmak ve alıç hapı kullanıp kullanmayacağınızı doktorunuza danışmanız gerekir.

  Alıç hapı, kalp damarlarındaki kan akımını oldukça güçlü bir şekilde artırmaktadır. Kalp damarları tıkalı hastalarda da olumlu sonuçlar vermektedir.Alıç hapındaki etken maddeler, flavanoidler, aminler, triterpenoid ve saponinlerdir.  

  Alıç hapı ekstresi ile ilgili 100 hastada yapılan bir çalışmada 24 hafta süresi ile günde 2 kez alıç hapı verilen hastalarda kalp yetmezliği belirtilerinin gerilediği gözlemlenmiştir. Doktor tedavisine ilave olarak alıç hapı kullananlarda ise kalp problemleri ve kalp krizine bağlı ölümlerde azalmalar gözlemlenmiştir.

  Alıç hapı kullanan kişilerde  yan etki olarak, baş dönmesi, baş ağrısı ve kalp çarpıntısı gözlemlenmiştir. Alıç hapı kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sahte üretilmiş ve onay almamış hapların kullanılmasıdır. Bu konuya azami özen gösterilmesi gerekmektedir. Alıcın hap yada ekstre olarak kullanılmasından ziyade çay olarak tüketilmesi daha iyidir.

  ]]>
  Alıç Faydaları https://www.alic.gen.tr/alic-faydalari.html Sun, 09 Dec 2018 03:03:59 +0000 Alıç Faydaları; alıç barut ağacı, ekşimuşmula ve yemişen olarak da bilinmektedir. Alıç faydaları, alıç ağacı on metreye kadar uzayabilen pembe ve beyaz çiçekli, dikenli bir ağaçtır. Alıç faydaları, alıç ağacı meyv Alıç Faydaları; alıç barut ağacı, ekşimuşmula ve yemişen olarak da bilinmektedir. Alıç faydaları, alıç ağacı on metreye kadar uzayabilen pembe ve beyaz çiçekli, dikenli bir ağaçtır. Alıç faydaları, alıç ağacı meyveleri altı, on milimetre çapında esmer-kırmızı veya kırmızı renklidir. Alıç faydaları, alıç meyvesi hafif ekşimsi ve lezzetlidir. Alıç faydaları, alıç meyvesin de flavonoid bileşikleri çok yüksek oranda bulunmaktadır. Alıç faydaları, alıç meyveleri olgunlaştığında sarımsı, kırmızı bir renk alan yuvarlak görünümlüdür. Alıç faydaları, alıç ülkemizde kayalık, derelere bakan yamaçlarda, taşlık yerlerdeki çalılıklar içinde, ormanlarda ve dağlık çevrelerde yetişmektedir. Alıç faydaları, alıcın anavatanı Avrupa, Kuzey Amerika ve kuzey Asya'dır. Alıç faydaları, alıç ağacı ülkemizde Batı ve Güneydoğu Anadolu'da yetişmektedir. Alıç faydaları, sağlık için etkin bir şekilde kullanılabilmektedir. Alıç faydaları, alıç ağacı yabani bir ağaçtır ve meyveleri sonbaharda olur. Alıç faydaları, alıç tüketimi uzun süreli kullanımlar için uygun değildir. Doktor gözetiminde kürleri kullanılmalıdır. Kullanımı genellikle dört, sekiz hafta ile sınırlandırılmalıdır. Alıç bitkisinin etkileri 4-8 haftanın sonucunda görülmeye başlanmaktadır. Alıç faydaları, alıç içerisinde bulunan maddeler vücutta birikme, alışkanlık ve zehirlenme gibi özellikler yapmadığı için 4-8 haftalık kullanım için uygundur. Kalp hastalıklarında yaklaşık üç haftalık bir kullanımdan sonra etkileri görülmeye başlanmaktadır.

  Alıç Faydaları;
  • Yüksek tansiyon, 
  • Karın şişliği ve ödem, 
  • Cilt yaraları, 
  • İshal,
  • İdrar kaçırma, 
  • Boğaz ağrısı, 
  • Tenya, 
  • Tıkalı atardamarlar,
  • Karasu hastalığı, 
  • Kalp sorunları, 
  • Göğüs ağrısı, 
  • Damar sertliği, 
  • Stres,
  • Hafıza sorunları, 
  • Kusmayı geçirir, 
  • Mideyi rahatlatır,
  Alıç Bitkisi Nasıl Kullanılır;

  Muhakkak uzmandan ayrıntılı olarak bilgi alınmalı doğru ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Bir tatlı kaşığı kıyılmış alıç yaprağı, çiçeği veya yaprağı bir su bardağı su ile haşlanır. Haşlandıktan sonra on dakika beklenir.  Bekleme süresinin sonunda süzülür ve balla tatlandırılarak kullanılır. Hazırlanan karışım hergün taze olarak 2-3 bardak aç karnına veya öğün aralarında tüketilir.

  Alıç İçindekiler;  C vitamini, tanenler, saponinler, glikozitler, Proantosiyanidinnler ve antosiyanidinler içermektedir.

  Alıç en çok kalp sorunları için kullanılan bir bitkidir. Yalnız şu unutulmamalıdır ki ciddi kalp problemi olanlar doktora danışmadan kesinlikle kullanmamalıdır. Alıç bitkisi, tansiyon ilaçları, kalp ilaçları ve diğer bazı ilaçlarla tüketildiğinde güçlü bir etkileşime geçmekte ve yan etkiler ortaya çıkmaktadır. 
  ]]>
  Alıç Çayı https://www.alic.gen.tr/alic-cayi.html Sun, 09 Dec 2018 21:39:37 +0000 Alıç Çayı, alıç ormanlarda ve kırlarda kendiliğinden yetişen, gülgiller familyasından, odunu tornacılıkta değerlendirilen sarı renkli sert bir meyvedir. Alıç kiraz büyüklüğünde mayhoş bir tada sahiptir. Yaba Alıç Çayı, alıç ormanlarda ve kırlarda kendiliğinden yetişen, gülgiller familyasından, odunu tornacılıkta değerlendirilen sarı renkli sert bir meyvedir. Alıç kiraz büyüklüğünde mayhoş bir tada sahiptir. Yabani bir sonbahar meyvesi olan alıç antioksidan açıdan oldukça zengindir. Kalp sağlığı için faydalıdır. Kalp çarpıntısı, ritim bozukluğu, kalp kaslarında zayıflık, hipertansiyon ve damar sertliği gibi pek çok hastalıkta şifa verici bir meyvedir. Ayrıca sinir sistemini yatıştırma, idrar söktürme, baş ağrısı giderme, mide rahatsızlıkları ve uykusuzluk için doğal bir çözümdür. Kalp sağlığı için kullanılmak istendiğinde 6-8 haftalık uygulanacak alıç çayı kalbe önemli ölçüde destek sağlamaktadır. Alıç çayı alternatif tıpta doğal şifa kaynakları arasında yer alır. Alıcın yaprağından, çiçeğinden ve meyvesinden fayda sağlanır. Alıç çayı bağımlılık yapma özelliğine sahip olmadığı gibi uzun süreli kullanımlarda da vücuda bilinen herhangi bir zararı yoktur. Son derece doğaldır.

  Alıç çayı nasıl yapılır

  Alıç çayı kullanımı için kalp ilacı kullanan kişilerin mutlaka doktor tavsiyesi üzerine kullanmaları gerekir, çünkü uzun süreli kullanımlarda alıç çayı damar genişletme etkisine sahiptir, aynı özellik kullanılan kalp ilaçlarında da olduğundan dolayı mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır.

  Alıç çayı hazırlamak için alıcın hem yapraklarından, hem meyvesinden hem de çiçeklerinden faydalanabilirsiniz. Karıştırdığınız yaprak, çiçek ve meyveden önceden kaynatılmış bir su bardağı sıcak suya bir tatlı kaşığı eklenir ve 15 dakika kadar alıç çayı demlenmeye bırakılır. Alıç bitkisinin en faydalı kısmı yaprakları olarak gösterilse de meyve kısmı da çaya aroma vermektedir. Alıcın meyvesini kullanırken bir miktar ezerek çaya dahil ederseniz içeriğindeki maddeler çaya daha fazla geçer.

  Alıç çayını sadece kalp sağlığı için değil detoks ve zayıflama amaçlıda kullanabilirsiniz. Çünkü alıç çayının içindeki etken maddeler iştah kapatarak daha az yemenize destek olmaktadır.

  Ayrıca alıç çayı vücuttaki kan dolaşımını artırdığından dolayı el- ayak üşümesi gibi sıkıntısı olanlar alıç çayından faydalanabilirler. Organlara kan dolaşımını artırdığı için önerilmektedir.

  Alıç çayına dair herhangi bir yan etki olmamasına karşın, bazı kişilerde mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, kaşıntı ve çarpıntı halleri gözlemlenmiştir. Ayrıca hamile ve emzirme dönemindeki kadınları kesinlikle alıç çayı tüketmemesi gerekir. Kan inceltici ilaç kullanan kişiler ve tansiyon ilacı kullananlarda mutlaka doktorlarına danışarak alıç çayı tüketmelidirler. Çünkü alıç çayı bu ilaçlarla etkileşime geçerek istenmeyen zararlara neden olabilir.

  ]]>
  Alıç Meyvesi https://www.alic.gen.tr/alic-meyvesi.html Mon, 10 Dec 2018 04:54:25 +0000 Alıç meyvesi, ağacı 10 metre yüksekliğe ulaşabilir. Ağacın kabuğunda dikenler bulunurken beyaz ve pembe çiçekleri bulunur. Meyvesi hafif ekşi fakat lezzetlidir. İçerisinde bol miktarda bileşik bulundurur. Bu bileşiklere flavo Alıç meyvesi, ağacı 10 metre yüksekliğe ulaşabilir. Ağacın kabuğunda dikenler bulunurken beyaz ve pembe çiçekleri bulunur. Meyvesi hafif ekşi fakat lezzetlidir. İçerisinde bol miktarda bileşik bulundurur. Bu bileşiklere flavonoid bileşikleri denir. Alıç meyvesi olgunlaşma evresine geldiğinde sarı veya kırmızı bir renge bürünür. Alıç ağacı meyvesi toplanıp tüketilirken aynı zamanda ağacı da süs olarak kullanılabilir. Alıç meyvesi sarp bölgelerde yetişir. Dere kenarlarındaki yamaçlar, kayalık bölgeler, ormanlık alanlar ve dağlık bölgeler görüldüğü yerlerdir. Alıç meyvesi genel olarak Kayseri'deki Erciyes Dağı eteklerinde yetişir. Kalp kaslarını ve hafızayı kuvvetlendirdiği bilinen alıç meyvesi aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına karşı da kullanılan doğal ilaçlardandır. Bu gibi meyveleri yerinde ve zamanında toplayıp tüketmek sağlıklı yaşam için önerilir. Bazı ülkelerde alıç meyvesi doğal ilaç olarak doktorlar tarafından kalp hastalarına önerilmektedir. Kalp ve damar hastalıkları için önerilen doğal ilaçlar arasında alıç meyvesi ilk sırada kendine yer bulmaktadır. Alıç meyvesi günlük olarak tüketilebilirken kış aylarında da tüketmek için salamurası yapılabilir. Alıç ağacının meyvesi, yaprakları ve çiçekleri geçmişten günümüze kadar kalbi destekleyici ve kalp damar fonksiyonları düzenleyici olarak insanlar tarafından kullanılmıştır.

  Alıç Meyvesi Faydaları

  Alıç meyvesi insanlara sağlık alanında birçok yönden yarar sağlar. Kalp ritmindeki bozukluklardan, kalp çarpıntılarından, kalp yetmezliğinden, kalp kaslarındaki zayıflıklardan ve damar sertliklerinden doğan rahatsızlıklardan alıç meyvesi sayesinde kurtulmak veya etkilerini azaltmak mümkündür. Alıç meyvesinin etkileri kullanılmaya başlandıktan sonra ortalama 4-8 hafta sonunda  kendini gösterir. Sinir sistemini üzerindeki baskıyı azaltarak sakinleştirici görevi görürken spazmları azaltır ve idrar söktürür. 

  Alıç meyvesi içerisindeki maddeler vücutta birikmez, bağımlılık yapmaz bu yüzden uzun süre tüketilmesinde sakınca yoktur. Kullanılmaya başlandıktan sonra yaklaşık olarak üçüncü haftanın sonunda kalpte, damarlarda ve beyinde olumlu etkileri görülmeye başlanır. Alıç kanı taşıyan damaları genişleterek güçlendirir bu sayede kalbin daha fazla oksijen bakımından zengin kan pompalamasını sağlar. Beyni olumlu yönde etkilediği için hafızanın güçlenmesinde etkili rol oynar. Şiddetli kusmaların görüldüğü durumlarda alıç meyvesi tüketildiğinde mideyi sakinleştirir ve kusmayı keser. Kalp ritmini düzenleyerek kalp krizi riskini azaltır. Beyine giden kan akışını hızlandırırken uykusuzluğa da iyi geldiği görülür. İdrara çıkma problemi olanlar bu sorundan kurtulmak için alıç meyvesini tüketebilir. Alıç meyvesi cinsel gücü artırırken bunun yanında strese de iyi gelmektedir.
  ]]>
  Alıç Ekstraktı https://www.alic.gen.tr/alic-ekstrakti.html Mon, 10 Dec 2018 11:51:23 +0000 Alıç Ekstraktı, On metreye kadar uzayabilen, dikenli, beyaz ya da pembe çiçekli bir çalıya benzer ağaçtır. Meyveleri 6-10 mm çapında, küçük bir kaç çekirdekli, sarı ya da kırmızı renklidir. Hafif ekşi tada sahi Alıç Ekstraktı, On metreye kadar uzayabilen, dikenli, beyaz ya da pembe çiçekli bir çalıya benzer ağaçtır. Meyveleri 6-10 mm çapında, küçük bir kaç çekirdekli, sarı ya da kırmızı renklidir. Hafif ekşi tada sahip meyvelerdir. Alıç ağacının yaprak, çiçek ve meyveleri Orta çağdan beri özellikle kalbi destekleyici ve kalp-damar sistemi işlevini normalize etmek için kullanılmaktadır. Her biri, bitkiye çok kuvvetli antioksidan  nitelikler kazandıran flavonoid (flavonlar) bileşikleri bakımından oldukça zengindir. Alıç, kalp-damar sistemi (cardiovascular system) üzerinde pozitif etkiler gösteren üç grup ana bileşik içerir. Bu bileşikler; aminler (amines), triterpenoid saponinler (triterpenoid saponins) ve flavonlar (flavonoids)‘dır. Alıcın antioksidant etkisi, serbest radikal oluşumunu engelleyerek kalbin tümünü olumlu şekilde etkilemektedir. Alıç meyvesi kalbin dostu bir bitkidir. Alıç meyvesinin içeriğindeki vitexin ve öteki etken maddeler sayesinde kalp-damar sistemi üzerinde pozitif etkileri vardır. Kalp ve beyne olan kan akışının rahatlamasına ve damarların genişlemesine yardımcı olmaktadır. Damarlardaki plakların oluşmaması içinde alıç meyvesi yardımcı bir niteliğe sahiptir.

  Alıç ekstraktı yararları: Alıç ekstraktı, damarları genişleten bioflavononid'ler bakımından da oldukça zengindir. Bu bileşikler çok kuvvetli antioksidanlar olup; kalbe kan ve oksijen akışının artmasına yardımcı olmaktadırlar. Bu hal kalbin kan deveranı için harcamak zorunda olduğu gücü azaltır; böylece  kalbi rahatlatır. Ayrıca bioflavonoid maddeler kan damarlarının iç yüzeylerini güçlendirir ve bedenin diğer bölgelerine olan kan akışını da düzenler. Alıç içerisindeki bileşikler kolesterole ve neden olduğu damarlardaki plaket oluşmasına karşı destekleyicidir. Kalp hareketlerini düzenleyici ve yatıştırıcı olarak, tehlikesizce uzun zaman kullanılabilir. Vücuttaki sıvı birikimlerinin atılmasında yardımcı, spazmları azaltıcı, sinir sisteminde yatıştırıcı ve idrar söktürücü olarak destekleyici olmaktadır.

  Alıç ekstraktı ve tedavilere etkileri: Tedavide iyi sonuçlar elde etmek için gerekli olan uzun süreli kullanımlarda kesinlikle hiçbir yan etkisi görülmemiştir. Sonuçları çoğunlukla etkileyici ve inandırıcıdır. Kalp ritim bozuklukları (arrhythmias), kalp yetmezliği, sinirsel kalp çarpıntıları, kalp krizi sonrası, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp kasları zafiyeti, yüksek kan basıncı, damar sertliği alıç ekstraktının başarıyla kullanılabileceği alanlardır. Fakat bu tedavilerde sabırlı olmak gerekir. Çünkü bitkinin etkisi uzun süreli kullanımlar (4-8 hafta gibi) sonrası oluşmaya başlar ve bu olumlu etki giderek artmaktadır. Ayrıca, bedendeki sıvı birikimlerinin dışarı atılmasını da sağlayabilir. Alıcın içerdiği maddelerde bedende birikme, zehirlilik ve alışkanlık yapma gibi özellikler olmadığından uzun süreli kullanımda sorun oluşturmaz.

  Uyarı: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Tedaviye ara vermeksizin devamlı kullanılabilecek ekstrakttır. Hiçbir şekille bağımlılık oluşturmaz. Kalp veya tansiyon ilaçlarıyla birlikte kullanımı için hekiminize danışınız.
  ]]>
  Alıç https://www.alic.gen.tr/alic.html Tue, 11 Dec 2018 01:45:54 +0000 Alıç, halk arasında barut ağacı, ekşi muşmula, yemişen gibi isimlerle de bilinen yabani sonbahar meyvesidir. Yaklaşık on metreye kadar ulaşan dikenli dalları bulunan bir ağaçtır. Pembe ve beyaz çiçekler açar. Alıç meyveleri Alıç, halk arasında barut ağacı, ekşi muşmula, yemişen gibi isimlerle de bilinen yabani sonbahar meyvesidir. Yaklaşık on metreye kadar ulaşan dikenli dalları bulunan bir ağaçtır. Pembe ve beyaz çiçekler açar. Alıç meyveleri esmer kırmızı, kırmızı renklerinden 6-10 mm çaplı ve 1-3 tohumlu olur. Olgunlaşan meyvelerin renkleri  sarımsı, kırmızı olurlar. Meyvelerin renklerine göre değişen hafif ekşi bir lezzeti vardir. Alıç antioksidan etkisini içeriğindeki flavonoid bileşiklerle gösterir. Ülkemizde bolca yetişen bir bitkidir. Özellikle derelere yakın yamaçlarda, taşlık alanlarda, kayalıklarda, ormanlık ve dağlık bölgelerde yetişir.

  Alıç faydaları nelerdir

  Alıç özellikle kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bazı ülkelerde alıç kalp ve damar sağlığı bakımından doğal bir ilaç olarak kabul edilmekte ve hastalara önerilmektedir. Geçmişten beri bitkisel tariflerde kullanılan bir meyvedir. Kalp ritim bozuklukları, kalp zafiyeti, kalp kaslarının güçsüzlüğü, kan damarları, damar sertliği, yüksek tansiyon rahatsızlıklarında alıç kullanılmaktadır. Kalp sağlığı için alıç bitkisinin meyveleri altı hafta kadar kullanılırsa, oldukça yararlı etkiler yapar. Bu sürede alıç çay şeklinde tüketilebilir. Etkisini kandaki kötü kolesterolü yani LDL ile trigliserit oranını düşürerek ve kalple akciğer etrafındaki yağlanmayı azaltarak gösterir. Arzu edilirse alıç meyve olarak ta tüketilebilir.

  Alıç sinir sistemini yatıştırıcı etkiye de sahiptir. Aynı zamanda idrar söktürücüdür. İshal kesici ve kabız yapıcı yani anti müsilaj etkisi olan bir bitkidir. Spazmlara karşı da faydalıdır. Uzmanlar migren kaynaklı baş ağrısı ve diğer baş ağrısı türlerinde alıç kullanılabileceğini belirtir. Göğüs ağrısı içinde faydalıdır. Mide sorunlarında, bağırsak enfeksiyonlarında ve uyku problemlerinde faydalı etkileri vardır. Özellikle bağırsak enfeksiyonu ve tenya için alıç faydalı olur. Alıç bitkisini diğer bir faydası cinsel gücü arttırmasıdır.

  Alıç nasıl kullanılır

  Alıç bitkisinin yaprakları, çiçekleri ve meyveleri kullanılabilir. Çiçeği kullanılarak yapılan alıç çayı kalp krizi riskini azaltıcı etki yapar. Aynı zamanda kalp krizinden sonra iyileşmeyi hızlandırır. Eğer lapa halinde vücuttaki şiş yerlere konulursa yararı olur. Alıç bitkisinin bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kullanımı alışkanlık yapmadığı için ve vücutta birikecek zararlı maddeler içermediğinden uzun süreli alıç kullanmanın zararı olmaz. Fakat yine de bir uzmana danışılmasında yarar vardır. Alıç kullanıldıktan bir süre sonra etkisini gösteren bir bitki olduğundan, çok uzun süre kullanılmasına gerek kalmaz.

  Alıç çayı nasıl yapılır

  Alıç bitkisinin sadece meyveleri ya da meyveleriyle birlikte yaprak ve çiçekleri de çay olarak demlenebilir. Bunun için kaynamış bir bardak suda 1 tatlı kaşığı alıç koyarak 10-15 dakika demlemeniz yeterli olur. Bunu süzerek balla tatlandırıp içebilirsiniz. Ancak uygun koşullarda saklanmış alıç kullanmanız önemlidir. Alıç çayı kullanımı için bir doktora danışmanızda yarar vardır. Özellikle bazı kalp ilaçlarını kullananlar buna dikkat etmelidir. Alıç damar genişletici bir etki yapabilir. Kalp ilaçlarının bazısı da bu etkiyi yaptığından, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
  ]]>
  Alıç Reçeli https://www.alic.gen.tr/alic-receli.html Tue, 11 Dec 2018 14:34:02 +0000 Alıç Reçeli, alıç özellikle Kıbrıs bölgesine özgü bir meyvedir. Alıç Kıbrıs'ta çok yaygındır. Alıç yaprağını döken bir ağaç çeşididir. Üstü etli meyvesi çekirdekli bir meyvedir. Alıç Ekim ve kasım aylarında Alıç Reçeli, alıç özellikle Kıbrıs bölgesine özgü bir meyvedir. Alıç Kıbrıs'ta çok yaygındır. Alıç yaprağını döken bir ağaç çeşididir. Üstü etli meyvesi çekirdekli bir meyvedir. Alıç Ekim ve kasım aylarında yetişen bir meyve türüdür daha önce aranızda belki alıcı duymayanlar bulunabilir. Ancak alıcı bilen bilir alıç ile çok güzel reçeller ve marmelatlar yapılabilir. Alıç reçeli yapımında fazlaca şeker kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise alıç meyvesinin biraz ekşi olmasıdır. Yalnız bilinmesi gereken alıç reçelinin yapımı biraz zahmetlidir. Çünkü alıcın reçel yapımı sırasında uzun süre kaynaması gerekmektedir. Ama kahvaltıların vazgeçilmez reçelleri arasında yer alan alıç reçeli çok lezzetli bir reçeldir. Ülkemizde alıç Batı Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişir sağlığa çok faydalı bir meyvedir. Şimdi alıç reçeli için gerekli olan malzemeler ve yapılışından bahsedelim.

  Alıç Reçeli İçin Gerekli Malzemeler
  • 1 Kg taze alıç
  • 2 Su bardağı toz şeker
  • 1 Su bardak su
  • Yarım limon
  Alıç Reçeli Yapılışı

  Alıç reçeli yapmak için öncelikle hazırlanmış olan taze alıçlar temizlendikten sonra 20 dakika kadar tuzlu suda bekletilir. Daha sonra tuzlu suda bekleyen alışlar birkaç defa yıkandıktan sonra alıcının içerisinde bulunan çekirdekleri çıkarılır. Çekirdeklerini çıkarmış olduğumuz alışları derince bir tencere içerisine alarak üzerine toz şeker ilave edilir. Alıç reçelinin daha iyi olması için toz şeker ve alıcın karışmış olduğu tencere yaklaşık olarak 10 saat kadar buzdolabında bekletilir. Daha sonra ertesi gün şekerle karışmış olan alıçların suyunu salmış olduğu görülecektir. Bu karışımı iyice karıştırır hazırlanan şeker ve alıç meyvesinin karışımını kısık ateşte pişirmeye başlanır. Uzun süre kısık ateşte kaynayan alıç reçeli koyu bir kıvam aldıktan sonra içerisine limon suyu ilave edilir. Alıç reçeli ocakta kısık ateşte kaynarken en önemli yapılması gereken üzerinde biriken köpüklerin alınmasıdır. Alıç reçeli bir müddet tamamen karıştırıldıktan sonra ocaktan indirilir. Daha sonra önceden hazırlamış olduğumuz kavanoz içerisine pişen alıç reçeli boşaltılır. Ve kavanoza konan alıç reçelinin kapağı sıkıca kapatılarak hava almaması sağlanır. Ve kavanoz ters çevrilir. Hazırlanan alıç reçeli oda sıcaklığında bir gün bekletilir. Son olarak hazırlanan alıç reçeli kavanozu buzdolabına konur. Ve kahvaltı sofralarınızda afiyetle yenmeye hazırdır.

  Afiyet olsun
  ]]>